Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Historia parafii
Z Historii Parafii...--> Ostrowite i okolice należały najpierw do parafii Trąbin, którą około 1340 roku erygował prawdopodobnie biskup płocki Klemens. Pierwsza wzmianka o tutejszym kościele pochodzi właśnie z tego roku. W XVI w. cały teren okolic Brzuzego należał do diecezji płockiej.

--> Przełom XIX i XX wieku, to dla Ostrowitego i okolic początki funkcjonowania cukrowni.

--> Pierwszy kościół w Ostrowitem, jak głosi umieszczona wewnątrz tablica: Staraniem i sumptem robotników, urzędników, akcjonariuszy i zarządu Cukrowni Ostrowite, zbudowano w latach 1923-1930 niedaleko cukrowni. Autorem projektu był warszawski architekt Antoni Dygant, a głównym inicjatorem budowy ówczesny dyrektor cukrowni Józef Strycharzewski. Kościół ten spełniał rolę prywatnej kaplicy dla rodzin fabrykantów z Ostrowitego i okolicznych ziemian.

--> W 1931 roku odbyła się w Trąbinie wizyta biskupa płockiego. Dostojny Gość odwiedził także Ostrowite.

--> Po wkroczeniu wojsk niemieckich w dniach 7 i 8 września 1939 roku, na terenie dekanatu rypińskiego zamarło życie religijne. Po zakończeniu okupacji nie nastąpiły żadne zmiany w zakresie przynależności kościelnej.

--> Do 1976 roku, to jest do czasu utworzenia parafii w Ostrowitem, posługi duszpasterskie pełnili tu księża, którzy byli wikariuszami parafii Trąbin. W latach 1963-1974 na mocy nominacji biskupiej, wikariuszem parafii trąbińskiej był ks. Aleksander Pasternakiewicz.Jego zadaniem było zorganizowanie życia parafialnego wokół kaplicy. Miał także obowiązek nauczania religii na podległym terenie. --> Kolejnym duszpasterzem, który jako wikariusz parafii Trąbin rozpoczął w 1974 roku pracę w Ostrowitem był ks. Włodzimierz Załęski. Miał on polecenie zorganizowania tu parafii. W nastepnym roku, biskup płocki Bogdan Sikorski, Dekretem erekcyjnym z dnia 23 marca 1976 roku utworzył w Ostrowitem parafię pod wezwaniem św. Stanisława Kostki i właczył ją do dekanatu Dobrzyń nad Drwęcą.

--> Pierwszym proboszczem w Ostrowitem został ks. Włodzimierz Załęski, który pełnił tę funkcję do 27 czerwca 1977 roku.

--> W Ostrowitem w celu zabezpieczenia potrzeb wierzącej części społeczeństwa rozpoczęto starania o budowę kościoła. Wojewoda Włocławski wyraził na to zgodę. --> Prace przy budowie kościoła oraz plebanii rozpoczął ks. Antoni Mamiński, który był proboszczem parafii Ostrowite w latach 1977-1984.W tym okresie pomyślnie zakończono budowę kościoła, który konsekrował dnia 26 czerwca 1983 roku z udziałem kilku tysięcy ludzi. Wszystkie budynki parafialne były ogrzewane przez ciepłownię miejscowej cukrowni.

--> Kolejnym, trzecim proboszczem parafii Ostrowite był ks. Henryk Bysiak.


Przygotował on plebanię do zamieszkania oraz zakupił teren pod cmentarz grzebalny i ogrodził go.

--> W 1985 roku wykonano w kościele marmurowe prezbiterium i ołtarz, a w następnym roku witrażową nastawę ołtarzową oraz podświetlany promień ołtarzowy. Pod kierunkiem ks. Bysiaka, w parafii powstała schola dziecięca. Działał także zespół młodzieżowy. Nieodzowną częścią pracy księdza były wycieczki i rajdy rowerowe organizowane dla dzieci.

--> Dnia 28 lipca 1996 roku nowym proboszczem został ks. Zdzisław Kupiszewski.Ingresu dokonał ks. dziekan Marian Matusiak. Podczas posługi ks. Zdzisława organizowane były imprezy parafialne tzw. Parafiady, dożynki itp. W 1998 r. wierni łączyli się w modlitwie z pochodzącym z naszej parafii klerykiem Mariuszem Małkiewiczem, który 9 maja z rąk Prymasa Polski otrzymał święcenia kapłańskie. W 2003 roku została zamontowana nawa ołtarzowa, w której umieszczono: figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa, obraz św. Stanisława Kostki i obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W tym samym roku świątynia ubogaciła się o nową "sedillę" wykonana przez Zbigniewa Stawickiego.

--> 25 maja 2003 roku parafia otrzymała w darze od ks. Pasternakiewicza Relikwie Świętego Stanisława Kostki.

--> Z ks. Zdzisławem parafia pożegnała 2 kwietnia 2005 roku papieża Jana Pawła II, rozpoczynając tym samym cykl Apeli Jasnogórskich, z prośbą o rychłą beatyfikację Ojca Świętego.

--> W 2006 roku dokonano wiele prac remontowych przy plebanii i w kościele. --> W 2007 roku delegacja parafii uczestniczyła w święceniach diakonatu Arkadiusza Witkowskiego, natomiast w 2008 roku 10 maja delegacja z parafii wzięła udział w święceniach kapłańskich Arkadiusza.

--> Od 2009 roku w parafii został wydawany "Biuletyn Parafialny". Treści w nim zawarte dotyczyły szczególnie kultu św. Stanisława Kostki oraz bieżących wydarzeń z życia parafii.

--> 5 lipca 2009r. pożegnaliśmy ks. Zdzisława Kupiszewskiego. W związku z przejściem Księdza Proboszcza do pracy w innej parafii, wójt gminy podziękował za wzbogacanie duchowe parafii, a także całej gminy Brzuze. Księdza Kupiszewskiego żegnali też przedstawiciele społeczności parafialnej, placówek oświatowych, instytucji, organizacji oraz liczne osoby współpracujące.

--> 12 lipca 2009r. nasza parafia powitała nowego proboszcza, powołanego przez Biskupa Płockiego- ks. Krzysztofa Kujawę.--> Wprowadzenia księdza do nowej parafii dokonał Ksiądz Dziekan Dekanatu Dobrzyńskiego. W uroczystości uczestniczyli liczni parafianie oraz goście, wśród nich także kapłani.